Akcja Żonkile - "Łączy nas pamięć"

Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku serdecznie zaprasza do włączenia się 19 kwietnia 2024 r. w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile - "Łączy nas pamięć" upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.

Do grona Ambasadorów akcji Żonkile dołączyła Agnieszka Grochowska, która zaprasza do wspólnego upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstanie w getcie warszawskim.

Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć - mówi aktorka.

Udostępnimy materiały edukacyjne, każde dopasowane do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży. Naszą ofertę wzbogacą w tym roku:

  • film animowany na podstawie opowiadania Pamięć drobinek Zofii Staneckiej przygotowany z myślą o dzieciach z klas 1-3 szkół podstawowych; zrealizowany przez Hi-Story film na podstawie opowiadania Pamięć drobinek przenosi nas w bajkowy świat, w którym żyją dobre duszki, opiekujące się lasem i wszystkimi stworzeniami, które go zamieszkują. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty. Materiałowi towarzyszy scenariusz lekcji oraz karta pracy;
  • opowiadania Szuflada Zuzanny Orlińskiej dla klas 4-6 szkół podstawowych; opowiadanie udostępnimy w wersji tekstowej z pięknymi ilustracjami Aleksandry Artymowskiej oraz wersji audio czytanej przez aktora Jędrzeja Fulara; opowiadanie Szuflada to historia Bronka, chłopca zmuszonego przeprowadzić się ze swojego mieszkania na ulicy Złotej i zamieszkać z całą rodziną na ulicy Gęsiej, na której wszystko jest obce i inne. Przybliża czytelnikom i czytelniczkom temat zmiany, dyskomfortu, który ze sobą niesie i tęsknoty;
  • film animowany na podstawie opowiadania Było-nie-ma-jest Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego przygotowany z myślą o uczennicach i uczniach z klas 4-6 szkół podstawowych; animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką Krysią odbywamy podróż po miejscach, czasach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać;
  • dla uczniów i uczennic klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych polecamy pracę z filmem Zdążyć przed Panem Bogiem na podstawie reportażu Hanny Krall. Narracja w filmie toczy się na trzech płaszczyznach czasowych - w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku - w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Film animowany trwa ok. 18 minut, towarzyszą mu scenariusz zajęć i karta pracy. Jest dostępny w języku polskim, angielskim i ukraińskim oraz w wersji z audiodeskrypcją;
  • osoby pracujące z klasami 7-8 oraz z klasami szkół ponadpodstawowych będą mogły również wykorzystać do pracy z młodzieżą film Muranów - Dzielnica Północna, stworzony na potrzeby akcji w ubiegłych latach. Materiał utrzymany jest w stylistyce youtuberskiej i towarzyszą mu scenariusz lekcji i karta pracy.

Harmonogram akcji:

  • 19.04.2024, 9:30 - klasy 1-3 szkoł podstawowych;
  • 19.04.2024, 10:30 - klasy 4-6 szkoł podstawowych;
  • 19.04.2024, 11:30 - klasy 7-8 szkoł podstawowych;
  • 19.04.2024, 12:30 - uczniowie szkół średnich oraz seniorzy.

W programie również składanie oraz formowanie żonkili oraz projekcje filmów upamiętniających powstanie w getcie warszawskim. Sala pamięci im. Władysława Sebyły - serdecznie zapraszamy.

Galeria

informacja o cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności.