Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021

Z przyjemnością informujemy, że Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku znalazł się w gronie beneficjentów programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021. W ramach naboru wyłoniono 50 instytucji kultury z terenu kraju, które zostały ocenione najlepiej. Wśród nich nasz projekt "Kuźnia lokalnych pomysłów", który znalazł się na trzecim miejscu spośród 232 złożonych wniosków.

Program Dom Kultury+, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę, a ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej.

W ramach pierwszej części zadania przeprowadzimy badania potrzeb lokalnej społeczności, na ich podstawie opracujemy diagnozę identyfikującą oczekiwania kulturowe mieszkańców Kłobucka. Dokument zostanie podany do publicznej wiadomości. Przeprowadzimy także konkurs na inicjatywy lokalne, które będą realizowane w drugim etapie projektu.

Dzięki projektowi będziemy mogli w lepszym stopniu dopasować ofertę kulturalną MOK do jak największego grona mieszkańców i nawiązać dialog z grupami społecznymi, które do tej pory nie uczestniczyły w życiu kulturalnym Kłobucka.

Czas realizacji pierwszej części zdania: luty-czerwiec 2021.

Uzyskane dofinansowanie: 8 000,00 zł.

Mamy do Was ogromną prośbę – przygotowaliśmy ankiety dla wybranych trzech grup odbiorczych – MŁODZIEŻY, DOROSŁYCH i OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI. Chcemy Was lepiej poznać i wspólnie realizować Wasze kreatywne pomysły!

W tym celu prosimy o wypełnienie ankiety – nie zajmie Wam to więcej niż 5 minut! Na plakatach znajdują się także kody QR, które odeślą Was bezpośrednio do ankiet!

Dziękujemy bardzo serdecznie za każdą wypełnioną ankietę!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raport z diagnozy

Raport został napisany przez pracowników i instruktorów MOK Kłobuck. W naszym zamyśle nie ma to być długi i niezrozumiały raport, którego nikt nie przeczyta, a dokument stworzony przez lokalny zespół z domu kultury. Dlatego wnioski z diagnozy przedstawiamy w graficznym obrazie komiksowym, który opracowała również nasza koleżanka z zespołu.

Chcieliśmy być jak najbardziej zaangażowani w proces badawczy, by jeszcze lepiej poznać lokalne zasoby i oczekiwania mieszkańców.

Przy badaniu młodzieży w szkołach wspomagała nas animatorka NCK, przy opracowaniu ankiety i konsultowaniu wniosków do raportu końcowego wspierał nas ekspert tzw. „trzecie oko”.

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z raportem (link poniżej).

Kuźnia Lokalnych Pomysłów

Projekt Kuźnia Lokalnych Pomysłów jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021.

Pierwsza część programu obejmuje diagnozę potrzeb kulturalnych mieszkańców Kłobucka.

W drugiej części następuje realizacja od 3 do 7 pomysłów kulturalnych będących odpowiedzią na
potrzeby społeczności wynikające z przeprowadzonej diagnozy. Niniejszy nabór pomysłów kierowany jest do pasjonatów, hobbystów, osób indywidualnych, grup formalnych i nieformalnych, które gotowe są do podjęcia wyzwania, jakim jest realizowanie kulturalnych działań pobudzających mieszkańców gminy Kłobuck do aktywnego udziału w lokalnym życiu kulturalnym.

Jeśli masz ciekawy pomysł kulturalny i jesteś gotowy podjąć to wyzwanie, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konkursu (linki poniżej).

Ogłoszenie wyników

24 czerwca 2021 r. odbyła się Rada Ekspertów, podczas której wyłoniono zwycięskie inicjatywy, które zostaną zrealizowane w ramach Kuźni Lokalnych Pomysłów.

Otrzymaliśmy 12 zgłoszeń, z których najwyżej ocenione przez ekspertów i inicjatorów zostały:

 1. „Summer California Festival” – Kacper Polis – 22 punkty;
 2. „Mural na ścianie” – Bartosz Stępiński – 21 punktów;
 3. „Simply Sounds” – koncert na rynku przy kawie w pięknym make-upie – Robert Madziarz – 11 punktów;
 4. „Artystyczne warsztaty wizażu i bodypaintingu” – Anna Kaczmarek Ana Barking – 11 punktów.

Serdecznie gratulujemy! Wybrane inicjatywy zostaną zrealizowane od 30 lipca do 13 listopada 2021 r.

Otrzymane zgłoszenia konkursowe były niesamowite i twórcze, dlatego postanowiliśmy, że wszystkie inicjatywy zostaną zrealizowane we współpracy z pomysłodawcami w ramach działalności MOK Kłobuck. Oto lista wydarzeń, które sukcesywnie będziemy realizować po Kuźni Lokalnych Pomysłów:

 • konkurs literacki „Nasze podróże z walizką i paszportem” – Joanna Matyja;
 • gra miejska „I JEST NIEPODLEGŁA” – Beata Pluta;
 • rzemiosło artystyczne – Monika Gancarek;
 • „Dziesięć najważniejszych, zwyczajnych dni” – Małgorzata Piętka;
 • „Co dziś zjemy w Kłobucku? Kłobuck gotuje! Cztery pory roku na talerzu – po kłobucku. Kłobucka uczta. Wspominki kulinarne Kłobucka. Kłobucki przepiśnik na każdą porę” – Irena Orzełek;
 • „Kłobucki bon ton, czyli Nie wybryk kultury” – Sylwia Bola;
 • „Podróż przez baśnie tysiąca i jednej nocy” – Alicja Skupień;
 • I Turniej warcabowy „Warcaby łączą pokolenia” – Krzysztof Kaczmarzyk.

Dziękujemy bardzo serdecznie naszej Radzie Ekspertów (Bartosz Saran, Marek Palutkiewicz) oraz naszej animatorce Agacie Lisowicz-Wala za poświęcony czas i rzetelną ocenę inicjatyw. Już dzisiaj zapraszamy do uczestniczenia w wydarzeniach Kuźni Lokalnych Pomysłów.

[AKTUALIZACJA] Ze względu na wycofanie się pomysłodawcy z realizacji inicjatywy „Simply Sounds – koncert na rynku przy kawie w pięknym make-upie”, zostanie zrealizowany następny najwyżej oceniony pomysł – „Rzemiosło artystyczne – Monika Gancarek”.

Galeria Kuźni Lokalnych Pomysłów

Pliki do pobrania

informacja o cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności.