Zgroza w Kłobucku

15 listopada 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku odbył się finał konkursu literackiego „Zgroza w Kłobucku”, który był realizacją inicjatywy lokalnej autorstwa p. Marka Palutkiewicza w projekcie Kuźnia kulturalna 2.0 finansowanym przez MOK Kłobuck.
Zadaniem konkursowym było napisanie opowiadania w gatunku szeroko pojętej fantastyki,
rozgrywającego się na terenie powiatu kłobuckiego. Prace przyjmowane były od września do końca października, a jego uczestnicy musieli być mieszkańcami powiatu lub uczniami jednej z jego szkół.
W konkursie wzięło udział 30 osób, z tego 6 w kategorii „osoby dorosłe” oraz 24 w kategorii „młodzież szkolna”. Prace oceniało czteroosobowe jury, w składzie:
– Marek Palutkiewicz – przewodniczący jury, autor inicjatywy konkursowej
– Tomasz Florczyk – współorganizator częstochowskiego „Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!”; juror „Turnieju Jednego Wiersza”; asystent w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Długosza.
– Michał Wilk – przewodniczący „Koła Literackiego Anafora”; pomysłodawca i organizator Turnieju Jednego Opowiadania w Częstochowie; współorganizator Festiwalu Dekonstrukcji Słowa
– Elżbieta Hurnik – profesor Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie
„Uczestnicy zachwycili nas swoją wyobraźnią. Tematyka prac była przeróżna, dostaliśmy historie o duchach straszących w okolicznych zamkach i dworkach, nawiedzonych pociągach, ukrytych skarbach, ataku zombie, odwiedzinach pozaziemskich cywilizacji, walce aniołów z demonami, nimfach, czarownicach i wielu innych”, mówi Marek Palutkiewicz, autor inicjatywy konkursowej.
Jury miało niełatwą pracę, gdyż poziom opowiadań wśród młodzieży był wysoki i wyrównany. Ostatecznie, poza miejscami na podium, przyznano dodatkowo trzy równorzędne wyróżnienia.
Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne. Rozdanie uświetnił znany pisarz Andrzej Pilipiuk, który osobiście gratulował zwycięzcom razem z konkursowym jury i dyrektor MOK-u Olgą Skwarą.
Po rozdaniu nagród odbyło się spotkanie literackie z naszym gościem, który przez ponad godzinę odpowiadał na pytania publiczność, zabawiał barwnymi anegdotami i opisywał pracę pisarza. Po spotkaniu znalazł jeszcze czas, by rozdawać fanom autografy i robić sobie z nimi zdjęcia.

Lista laureatów konkursu „Zgroza w Kłobucku”
W kategorii „osoby dorosłe”:
Miejsce I – Witold Trzepizur – „Tajemnicze Miejsce”
Miejsce II – Joanna Matyja – „Inwazja Ypsylona”
Miejsce III – Marek Bednarczyk – „Wzgórze Nadziei”
W kategorii „młodzież szkolna”:
Miejsce I – Szymon Makles – „Déjà vu”
Miejsce II – Mariusz Bednarczyk – „Nasyp Śmierci”
Miejsce III – Natalia Wójcik – „Dworzec”
Dodatkowo, ze względu na wysoką jakość tekstów w kategorii „młodzież szkolna”, przyznano następujące równorzędne wyróżnienia:
Zuzanna Kozak – „Przed użyciem upewnij się, że żyjesz”
Julia Juszczyk – „Magiczna Fontanna”
Konrad Nowak – „Drogi Panie Helsing…”
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione opowiadania będą dostępne w darmowym e-booku jako pokonkursowa antologia, do ściągnięcia ze strony internetowej MOK w Kłobucku.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu!

Artykuł o naszym konkursie znajdziecie Państwo również w najnowszym numerze „Gazety Kłobuckiej” (nr 47).

Poniżej film z rozstrzygnięcia konkursu oraz spotkania z Panem Andrzejem Pilipiukiem.

Zapraszamy do zapoznania się z Antologią Opowiadań Konkursowych „Zgroza w Kłobucku”. Plik mogą Państwo pobrać w postaci formatu PDF, E-PUB (uniwersalny format dla czytników e-book, odczytywany również na komputerach osobistych poprzez np. Microsoft Edge) oraz MOBI (dla czytników Kindle firmy Amazon).

FORMAT PDF

FORMAT E-PUB

FORMAT MOBI

Zdjęcia z finału zamieszczamy za zgodą pana Marka Michalczyka i Jarosława Jędrysiaka (Gazeta Kłobucka).