„Zaproś nas do siebie” – Bytom 2019

W dniach 5-7 czerwca br. przedstawiciele 16 ośrodków kultury w Polsce, uczestnicy programu Narodowego Centrum Kultury „Zaproś nas do siebie 2019”, wzięli udział w wizycie studyjnej w Bytomiu poświęconej współpracy w obszarze rewitalizacji społecznej m.in. poprzez kulturę. Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku reprezentował nasz instruktor muzyki – Andrzej Jelonek.

Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku wykonał kolejne zaprosiowe zadanie, tym razem przywiezione z Bytomia. We wtorek, 17 czerwca mogliśmy wspólnie pochylić się nad hasłem Z KULTURĄ W MIASTO🔎🚀

Andrzej rozpoczął nasze spotkanie od przybliżenia najważniejszych punktów programu zwiedzania i poznawania Bytomia. Dowiedzieliśmy się, że w ciągu trzech dni uczestnicy wizyty gościli w Elektrociepłowni Szombierki, ProFortCentrum, Ostoi Pokoju – Zespole Zabytkowym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark, Operze Śląskiej i w Bytomskim Centrum Kultury. Po kolejnym spotkaniu musimy stwierdzić, że harmonogram wizyt studyjnych to kosmiczna dawka teorii i praktyki 🙃😮

W kolejnej części spotkania wspólnie zajęliśmy się szukaniem inspiracji. Każdy z nas mógł określić, czym dla niego jest natchnienie oraz odpowiedzieć na pytanie: kiedy odczuwamy twórczy zapał? Andrzej podkreślił, że w naszym najbliższym otoczeniu możemy odnaleźć mnóstwo bodźców do działania. Przyroda, miejsca, pasje i aktywność mieszkańców to impulsy, które mogą nas motywować☀️🌿

Najwięcej czasu zajęło nam budowanie koncepcji wykorzystania ciekawych powierzchni i przestrzeni. Zwróciliśmy się do źródeł, czyli naszego FENOMENU. Postaci, historii, a także twórczości lokalnych. Okazuje się, że nasza burza mózgów nadal trwa, każde spotkanie pozwala nam dogłębnie poznawać nasze zasoby 🕵️‍♀️🕵️‍♂️