Zaproś nas do siebie!

WIZYTY STUDYJNE – NCK.PL

„Wszyscy inni, a jednak tacy sami” – instytucja, pracownik, człowiek.

Wspomnienia z ostatniej Zaprosiowej wizyty w Tczewie. Było cudownie. Jesteśmy dumni, że nasz zespół wziął udział w tym fenomenalnym programie, że znaleźliśmy się w Złotej Szesnastce! Poniżej cenny papier.

fot. Karolina Michalska

WIDEO PODSUMOWUJĄCE PROGRAM

Szanowni Państwo,  poznajcie złotą szesnastkę – instytucje kultury, które w tym roku wezmą udział w  programie szkoleniowym Narodowego Centrum Kultury w Warszawie pn.: „Zaproś nas do siebie!”. Miło nam poinformować, że nasza instytucja znalazła się w tym gronie, po trudnym wyborze Komisji Oceniającej zgłoszenia, z nami są także:

 1. Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” w Cieszynie;
 2. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim;
 3. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim;
 4. Dom Kultury w Kętach;
 5. Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kleszczelach, popularnie zwany Hładyszką;
 6. Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku;
 7. Dom Kultury w Kroczycach;
 8. Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju;
 9. Lidzbarski Dom Kultury;
 10. Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży;
 11. Miejski Dom Kultury w Makowie Mazowieckim;
 12. Miejski Dom Kultury w Redzie;
 13. Wiejski Ośrodek Kultury w Sobinie;
 14. Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli;
 15. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie;
 16. Centrum Kultury w Żyrardowie.
Pismo Dyrektora NCK o zakwalifikowaniu się MOK Kłobuck do projektu „Zaproś nas do siebie!”

Projekt „Zaproś nas do siebie!” jest projektem szkoleniowym Narodowego Centrum Kultury. Zakłada uczenie się poprzez poznawanie dobrych praktyk, wymianę doświadczeń oraz budowanie relacji między uczestnikami. To wszystko podczas kilku miesięcy wizyt studyjnych, warsztatów, konsultacji z ekspertami oraz spotkań zespołowych!

Udział w „Zaproś nas do siebie!” oznacza gotowość do pracy nad merytorycznym rozwojem oferty programowy instytucji oraz rozwojem kompetencji pracowników instytucji. Program jest adresowany do instytucji, które takiego wsparcia poszukują i chcą z niego skorzystać.

Decydując się na wejście do projektu instytucja bierze udział w procesie zmiany, który dotyczy całego zespołu: pracowników oraz dyrektora. Proces ten będzie dotyczył pracy nad ofertą programową instytucji kultury opartej na tożsamości lokalnej, lokalnych zasobach i współpracy z mieszkańcami.

Decyzję o aplikowaniu do projektu podjął cały zespół naszej instytucji.  Wszyscy pracownicy, a nie tylko pojedyncze osoby, są gotowi na wyzwania związane z uczestnictwem w projekcie: udziałem w dwóch 3-dniowych warsztatach, pięciu 3-dniowych wizytach studyjnych, konsultacjach z ekspertami, spotkaniach zespołowych. Proces zmiany, będzie dotyczył całego naszego zespołu  – od dyrektora po pracowników. Będziemy pracować nad wzmacnianiem komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz projektowaniem oferty programowej na nadchodzący 2020 rok, w oparciu o lokalne dziedzictwo i współpracę z mieszkańcami.

Od kwietnia do listopada odbędziemy pięć wizyt studyjnych, weźmiemy udział w dwóch warsztatach dla dyrektorów instytucji i koordynatorów projektów, konsultacjach z ekspertami oraz zadaniach domowych, które zaangażują cały zespół. Autorzy programu zapewnią nam nie tylko masę inspiracji i energii do dalszego rozwoju naszego ośrodka kultury, ale także wsparcie z zakresu wzmacniania kompetencji całego zespołu, mapowania lokalnych zasobów kulturalnych, budowania marki instytucji kultury i jej oferty.

Program „Zaproś nas do siebie!” skierowany jest do domów, ośrodków lub centrów kultury posiadających status samorządowej instytucji kultury, które są gotowe do aktywnego uczestnictwa w programie, chcą czerpać z lokalnych zasobów kulturowych i nie boją się zmian. Otwartość i zaangażowanie mile widziane!

Jak będzie wyglądał program „Zaproś nas do siebie!2019”?

Przedstawiciele instytucji wezmą udział w wizytach studyjnych, podczas których będziemy rozmawiać o:

 • tworzeniu oferty programowej instytucji kultury opartej na tożsamości lokalnej, lokalnych zasobach i współpracy z mieszkańcami;
 • edukacji artystycznej i kulturalnej;
 • wolontariacie w kulturze;
 • organizacji wydarzeń kulturalnych;
 • promocji działań;
 • zarządzaniu zespołem;
 • budowaniu zespołu;
 • komunikacji w zespole.
(materiały prezentacji Narodowego Centrum Kultury)

Efektem udziału pracowników MOK Kłobuck w programie Zaproś nas do siebie 2019 była praca zespołowa nad przygotowaniem oferty programowej na rok 2020, którą prezentujemy poniżej.