Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – galeria

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. Pierwszy marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Działalność podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce, kiedyś jednoznacznie potępiana, określana mianem bandyckiej i reakcyjnej, lub też po prostu marginalizowana i pomijana w głównym nurcie edukacji historycznej, od pewnego czasu staje się treścią jednej z ważniejszych narracji w polityce historycznej państwa.

W tym dniu Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku zorganizował dwa spotkania z tej okazji. Pierwsze wydarzenie odbyło się o godzinie 10.00 i było kierowane do uczniów i nauczycieli. Drugie popołudniowe, było kierowane do wszystkich chętnych. Na spotkaniach mogliście Państwo obejrzeć film dokumentalny „JAGUAR” o poruczniku Stanisławie Lisieckim, następnie usłyszeć wykład Pana Mariusza Grzyba prelegenta Muzeum Częstochowskiego „Warszyc i jego żołnierze”, przygotowaliśmy również część artystyczną zatytułowaną „ Z głową na karabinie” i wystawę tematyczną. W części artystycznej wystąpili dla nas aktorzy teatru Wręcz: Magdalena Pietrulewicz, Anita Mazik, Marcin Kurzacz oraz aktorka z Teatru aMOK Małgorzata Jankowska. Tego dnia mogliście Państwo obejrzeć militarną wystawę, którą prezentowaliśmy Wam dzięki pomocy pasjonatów Pana Krzysztofa Gancarka, Lesława Kopicy, ks. Macieja Woszczyka i Zbigniewa Macherzyńskiego. Podkreślić należy fakt, iż wszystkie działania skupiały się na podkreśleniu działalności Żołnierzy Wyklętych na naszych terenach.

A teraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.