I Otwarty Kłobucki Plener Malarski „Mosty”

I Otwarty Kłobucki Plener Malarski pn.: „Mosty” to inicjatywa lokalna autorstwa p. Stefana Sitkiewicza, odbyła się 10 września 2017r. od godz. 15.00- 19.00 na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku. Zgodnie z założeniami miała za zadanie: przybliżyć i ukazać krajobraz, architekturę i historię Kłobucka, nawiązać współpracę i zintegrować osoby uzdolnione plastycznie, rozbudzić zmysł obserwacji i uwrażliwić na widzenie otoczenia i jego piękna, wymienić doświadczenia i nawiązać przyjaźnie. Łącznie 47 uczestników pleneru zarówno dzieci, młodzież gimnazjalna, licealna i dorośli, malowało wybrane fragmenty architektoniczne Rynku następującymi technikami: farbami olejnymi, farbami akrylowymi, suchymi pastelami, węglem. Oprócz osób wcześniej zapisanych na plener, byli także tacy, którzy spacerując w to niedzielne popołudnie po Kłobucku, zaintrygowani naszymi działaniami, spontanicznie dołączali do grupy malujących, próbując swych sił po raz pierwszy przed sztalugami z paletą farb w ręku. Nie pozostali jednak sami sobie, gdyż w czasie pleneru prowadzone były warsztaty malarskie: praktycznych wskazówek udzielali profesjonalni artyści plastycy, specjalnie przez nas zaproszeni; podchodzili do każdego malującego pomagając „ prowadzić pędzel”. Powstało 31 przepięknych prac obrazujących najpiękniejsze zakątki kłobuckiego Rynku: malownicze uliczki i kamienice, pomnik Jana Długosza, kościół św. Marcina, itp. Na samym plenerze się jednak nie skończyło; z tych prac zrobiliśmy poplenerową wystawę i nagrodziliśmy najlepsze w dwóch kategoriach( nagrody ufundował p. Zbigniew Sołtysiak): w kategorii praca rodzinna: I miejsce Tola Roman, II msc. Ala Toporek, III msc. Lena Ochmańska,w kategorii do lat 18: I miejsce Ewa Wręczycka, II msc. Dominika Tokarz, III msc. Weronika Sadzińska, wyróżnienie Klaudia Kicińska, Gabriela Olewicz, Hanna Bęben, Wiktor Chwist, kategoria pow. lat 18: I miejsce Agnieszka Wojaczek, II msc. Magdalena Mrowiec, III msc. Elżbieta Sosnowska, wyróżnienie Irena Orzełek, Ewelina Turliński, Aleksandra Słaby.

Wernisaż wystawy zaplanowaliśmy urządzić na Rynku w Kłobucku w budynku Centrum Informacji Miejskiej w niedzielę 17 września 2017r., jednak z powodu wyjątkowej ulewy w tym dniu, przenieśliśmy się do sali kameralnej w MOK-u. Zwiedzanie wystawy i wręczanie nagród za najlepsze obrazy uświetnił występ innego bardzo uzdolnionego Kłobucczanina Jakuba Szmita, który swym pięknym barytonem zinterpretował znane arie operowe. Dzięki niemu zrobiło się bardzo podniośle i nastrojowo.

Okazało się, że mamy w Kłobucku wielu uzdolnionych ludzi, zarówno muzycznie jak i plastycznie a inicjatywa pleneru pomogła te talenty odkryć. Tak czy owak, plener zrodził potrzebę kontynuacji w postaci nowoutworzonych w MOK-u stałych zajęć pn. Kłobucki Klub Pasjonatów Plastyki, do którego zapisali się uczestnicy pleneru, a który poprowadzi p. Stefan Sitkiewicz autor inicjatywy. Lepszej ewaluacji nie potrzeba…..