Album fotografii „Kłobuck i jego mieszkańcy”

Kłobuck i jego mieszkańcy – portretowy album fotografii to również inicjatywa lokalna, której autorem jest p. Jacek Janikowski. Wspólnie z pasjonatami fotografii zrzeszonymi w Kłobuckim Klubie Fotograficznym „Pasjonaci” działającym w MOK, postanowił opracować i wydać w formie książkowej, zbiór portretów mieszkańców Kłobucka pogłębiony o opis sylwetki. Za swój cel obrali taki dobór formy przekazu, aby portret – samo zdjęcie połączyć z opisem, co przyciągnie odbiorcę i zachęcić go do własnych przemyśleń nad rolą w społeczeństwie. Na swój „fotograficzny warsztat” wzięli osoby kierując się następującymi kryteriami: „ mieszkańcy mogący być pozytywnym wzorem do naśladowania, poznanie życiorysów portretowanych osób wyróżniających się z tłumu poprzez pełnioną funkcję, osiągnięcia, wykonywany zawód, lokalni artyści, działacze społeczni oraz wszyscy mogący dać dobry przykład, szczególna uwaga zostanie poświęcona osobom promującym historię, znanym z rzetelnej wiedzy o dziejach Kłobucka, ale także ludzie prości wykonujący elementarne zajęcia i zawody, mniej lub bardziej popularne”. Autorzy zdjęć: Ewelina Turliński, Grzegorz Orzełek, Irena Wilk, Jacek Janikowski, Krzysztof Świtalski, Klementyna Krysiak materiał do albumu zbierali od września do pierwszych dni listopada. W sumie wykonali 21 portretów następującym osobom: Andrzej Brzózka, Andrzej Sękiewicz, Artur „Suchy” Osuchowski, Darek Gutowski, Grzegorz Dobosz, Iga Kozacka, Jerzy Hendzlik, Katarzyna Mazik, Klub Motocyklowy SKL Dragon Kłobuck, Magdalena Jagielska, Marek Izydorczyk, Marek Wilk, Ryszard Kadziak, Stanisław Ochmański, Stefan Sitkiewicz, śp. Wiesław Szeweluk, Wioleta Pelikan, Wojciech Krysiak, Zbigniew Jaworski, Zofia Trzepióra-Noga, Zygmunt Wierus. Dlaczego właśnie oni? Odpowiedź znajduje się w albumie. Prace nad wydaniem albumu trwały do ostatniej chwili: autorzy zdjęć zmieniali ujęcia, co chwilę mieli inny pomysł na zdjęcie, zmieniała się koncepcja opisów. Jak to artyści… Ostatecznie zdecydowali się na tytuł „Mieszkańcy Kłobucka” . Do druku album został wysłany 06 listopada br. Uroczysta promocja odbyła się 10 listopada 2017r. podczas wernisażu wystawy tych fotografii . Obecny na nim Burmistrz Kłobucka zgłosił uwagę, po obejrzeniu albumu, że pełny tytuł powinien brzmieć: „wybitni” mieszkańcy Kłobucka, bo osoby w nim sportretowane właśnie takimi są. I wtedy padły te dla nas , jakże ważne i fundamentalne słowa Burmistrza Kłobucka, który zadeklarował, że inicjatywy lokalne będą miały kontynuację i będą finansowane z odpowiedniego budżetu obywatelskiego. Burmistrz dostrzegł zapotrzebowanie na tego typu działania i będą one wdrażane w naszym mieście wspierając mieszkańców, aby wyłonić nowe, aktywne osoby angażujące się w tworzenie kultury. Bo razem warto tworzyć kulturę! Chociaż dzisiejsza inicjatywa, szósta była ostatnią, my nie żegnamy się, tylko mówimy do zobaczenia. Już dziś myślcie o nowych inicjatywach, które razem zrealizujemy.