Ach! Co to był za ślub!

Ach! Co to był za ślub!” czyli nasze ślubne histore – wystawa fotografii to lokalna inicjatywa autorstwa Stowarzyszenia Akademia Trzeciego Wieku w Kłobucku, której celem było dotarcie do wspólnej, lokalnej historii oraz integracja seniorów. Odbyła się ona 14 października 2018 r. jako jedna z imprez I Kłobuckich Senioraliów. Od godz. 16:00 w sali wystawowej MOK Kłobuck można było oglądać zgromadzone fotografie ślubne z lat 50., 60. i 70. XX wieku przedstawiające mieszkańców Kłobucka i Łobodna, m.in.: Teresa i Henryk Owczarkowie, Henryka i Leon Kołodziejczyk, Alfreda i Jerzy Gmyrkowie, Helena i Józef Dittman, Grażyna i Waldemar Sygudowie, Regina i Marian Sygudowie, Barbara i Tadeusz Dudek, Marianna i Stefan Huć, Władysława i Józef Balas, Halina i Kazimierz Kędziorowie, Mieczysława i Janusz Borowscy, Maria Wyciślok i Ignacy Nowak. Zebrano łącznie 19 zdjęć, które wydrukowane w powiększeniu w kolorze sepii, stworzyły i oddały klimat tamtych lat. Nie wszystkie osoby ze zdjęć były na wernisażu, ponieważ niestety już nie żyją, były za to ich dzieci i wnuki. Wspomnieniom i opowiadaniom towarzyszącym tym osobom w dniu ich ślubu nie było końca. Sentymentalne opowieści sypały się jak z rękawa, kręciła się łezka w oku. Jedna pani , krawcowa rozpoznała na zdjęciu suknię ślubną, którą szyła pannie młodej . Inne panie pochwaliły ją, że suknia jest doskonale odszyta i leży jak ulał na pannie młodej, i że teraz takich to nie ma… , wtedy to były czasy…. i tak zaczęły się wzdychania jak to kiedyś było lepiej, a za naszych czasów …, itd. i itp. A przecież zawsze za naszych czasów jest lepiej. Inicjatywa ta pozwoliła nam ocalić od zapomnienia historie pojedynczych osób, które złożyły się z kolei na historię naszej miejscowości. Kłobuccy seniorzy mieli wspaniałą okazję do spotkania towarzyskiego, spędzenia czasu wolnego na imprezie kulturalnej jaką był wernisaż wystawy. Nie byli w tym dniu sami, otaczały ich rodziny, dzieci, wnukowie, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi. Dobrze, że na scenie czekał już na wszystkich , specjalnie zaproszony na ten dzień p. Jerzy Połomski, który swymi piosenkami dośpiewał klimat tamtych lat. Ach, cóż to były za czasy….